نحوه ارسال مقاله

نویسنده مسئول مقاله باید پس از ثبت نام در سایت نشریه، وارد بخش ارسال مقاله جدید شده و کلیه اطلاعات خواسته شده را به دقت تکمیل نماید.

وب سایت: http://lawecon.um.ac.ir

فایل‌های مورد نیاز برای بارگذاری در سایت نشریه

1- صفحه مشخصات نویسندگان (شامل اسامی، مرتبه علمی و وابستگی سازمانی تمام نویسندگان به زبان فارسی و انگلیسی، ایمیل و شماره تماس نویسنده مسئول)، این بخش باید به‌طور جداگانه از متن اصلی مقاله نوشته شده و در سایت بارگذاری شود.

2- فایل اصل مقاله: در قالب word و منطبق بر فرمت درخواستی نشریه

3- فرم تعهدنامه: زمان ارسال مقاله به نشریه ، همه نویسندگان مشارکت‌کننده در مقاله باید یک فرم تعهدنامه  را تکمیل و ارسال نمایند تا تایید کنند مقاله ارسالی آن‌ها یک اثر اصیل و معتبر است که قبلا با محتوای مشابه و یا زبان دیگری در هیچ نشریه‌ای به چاپ نرسیده است یا به‌طور همزمان برای چاپ به نشریات دیگر ارسال نشده است، همه افرادی که نام آن‌ها به‌عنوان نویسنده در مقاله ذکر شده است از متن مقاله و ارائه آن توسط نویسنده مسئول به این نشریه آگاهی دارند. همچنین نویسنده مسئول موظف است نقش و نحوه مشارکت نویسندگان را در تهیه مقاله مشخص کند.

4- فرم تعارض منافع: تعارض منافع به مجموعه شرایطی گفته می‌شود که در آن قضاوت حرفه‌ای درخصوص یک نفع اولیه مثل اعتبار تحقیق، ممکن است تحت تاثیر منافع ثانویه مانند سود مالی قرار گیرد. افشای تعارض منافع، موافقت یا اخطاری از سوی نویسندگان است که نشان می‌دهد به آنها پولی بابت تحقیق داده نشده است و یا اگر حمایت مالی شده‌اند آن را با ذکر منبع پرداختی اعلام کرده‌اند. هدف از فرم تعارض منافع، ارائه اطلاعاتی درخصوص منافع نویسندگان به خوانندگان مقاله است که می‌تواند بر نحوه دریافت مقاله اثر بگذارد. نویسندگان باید زمان ارسال مقاله، فرم تعارض منافع را ارسال کنند و مسئولیت صحت و کامل بودن مقاله را به عهده بگیرند.

آماده‌سازی نسخه اصلی مقاله

در این نشریه، مقالات پژوهشی  با زبان فارسی و چکیده مبسوط انگلیسی قابل بررسی هستند.

چکیده

اهمیت چکیده به‌وضوح مشخص است، زیرا قسمتی از مقاله است که به خواننده در ابتدا یک دید کلی نسبت به مقاله می‌دهد. این بخش باید در یک پاراگراف نوشته شده و از 250 کلمه تجاوز نکند و در عین حال محتوای مقاله را برساند و با تأکید بر روش‌ها، نتایج و اهمیت کاربرد نتایج باشد.

واژه‌های کلیدی

سه تا پنج کلمه کلیدی که بتواند برای اهداف نمایه‌سازی استفاده شود را مشخص کنید. کلمات نباید از کلمات به‌کار رفته در عنوان مقاله بوده یا شامل حروف اختصاری باشند و باید به‌ترتیب الفبایی نوشته شده و با ویرگول از هم تفکیک شوند.

مقدمه

مقدمه با توجه به نوع اطلاعات ارائه شده و انگیزه و هدف مطالعه، شامل دو الی سه پاراگراف می‌باشد. ارائه پیشینه کافی از تحقیق در این بخش ضروری است. دلایل و اهداف اصلی مقاله تاریخ و مکان انجام تحقیق در این بخش ذکر شود.

مواد و روش‌ها

یک نمای کلی از طرح تحقیق بایستی به‌طور مشخص و روشن بیان شود.

نتایج و بحث

بخش نتایج و بحث باید خروجی و تفسیر مطالعه را نشان دهد.

نتیجه‌گیری

مقدمه کار و به دنبال آن شرح مختصری از نتایج به‌دست آمده و نکات مورد بحث، مهم‌ترین عناصر بخش نتیجه‌گیری هستند.

منابع

منابع مورد استفاده شامل جدیدترین اطلاعات در زمینه مورد نظر باشد.

شرایط پذیرش مقاله‌ها

در مقاله‌های ارسالی باید نکات زیر رعایت شوند:

الف: جهت ارسال مقاله بایستی از طریق سامانه نشریات علمی دانشگاه به آدرس um.ac.ir اقدام نمایید.

ب: روش تحریر

متن مقاله بر روی کاغذ سفید بدون مارک (A4) با فاصله 3 سانتی‌متر از لبه‌ها و دو سطر بین خطوط با حروف خوانا و تیره تایپ شود. کلیه صفحات مقاله از جمله صفحاتی که شامل جداول، تصاویر و نمودارها هستند، دارای قطع یکسان باشند. کلیه صفحات مقاله دارای شماره بوده و از 20 صفحه تجاوز نکند.

ج: نحوه تهیه مقاله

هر مقاله تخصصی بایستی تحت نرم افزار Word با قلم B ZAR  و فونت13 و دارای چکیده فارسی و انگلیسی،  واژه های کلیدی فارسی و انگلیسی، طبقه بندی JEL فارسی و انگلیسی، مقدمه،  پیشینه تحقیق، مبانی نظری تحقیق، برآورد مدل (تجزیه و تحلیل مدل)،  نتیجه­ گیری و پیشنهادها و در انتها، فهرست منابع مورد استفاده باشد.

اصول زیر در تنظیم مقاله بایستی  رعایت شود:

 • عنوان فارسی مقاله  با قلم B ZAR  و فونت 18 برجسته (Bold) در وسط صفحه اول نوشته شود.
 • مشخصات نویسنده یا نویسندگان ، شامل نام و نام خانوادگی با قلم B ZAR و فونت10 به صورت برجسته (Bold)، سِمَت، محل خدمت، عنوان و درجه علمی با قلم B ZAR  و فونت 10 ایتالیک  ‌باشد.
 • چکیده فارسی از 200 کلمه تجاوز ننماید و در سه پاراگراف، با قلم B ZAR  و فونت 11 تنظیم شود. پاراگراف اول به تبیین موضوع اختصاص یافته؛ پاراگراف دوم شامل روش تحقیق و پاراگراف سوم در برگیرنده نتایج تحقیق باشد.  سپس در سطری جداگانه واژگان کلیدی و طبقه بندی JEL نوشته شود.
 • چکیده انگلیسی بایستی برگردان کامل و دقیق چکیده فارسی و در یک صفحه مجزا، شامل عنوان مقاله، نام نویسندگان، آدرس و عنوان علمی آنان، واژگان کلیدی و طبقه بندی JEL باشد. عنوان انگلیسی مقاله با قلم Times New Roman  و فونت 15 برجسته (Bold) در وسط صفحه دوم نوشته شود. مشخصات نویسنده یا نویسندگان، شامل نام و نام خانوادگی با قلم Times New Roman و فونت 9 برجسته (Bold)، سمت، محل خدمت، عنوان و درجه علمی با قلم Times New Roman و فونت 9  باشد. چکیده انگلیسی از 200 کلمه تجاوز ننماید و در سه پاراگراف  با قلم Times New Roman و فونت 10 تنظیم شود. پاراگراف اول به تبیین موضوع اختصاص یابد؛ پاراگراف دوم شامل روش تحقیق، و پاراگراف سوم دربر گیرنده نتایج تحقیق باشد.
 • مقدمه شامل اطلاعات مربوط به اهمیت تحقیق، کاربرد و نتیجه مورد انتظار از تحقیق باشد. در آخرین پاراگراف مقدمه، نحوه سازماندهی مقاله، برای معرفی بخش‌های آتی تنظیم شود. در سراسر مقاله، نویسندگان از افعال سوم شخص مفرد استفاده کنند.
 • پیشینه تحقیق در قالب مطالعات خارجی و داخلی و بر اساس تاریخ، از قدیم به جدید، تنظیم شود؛ به‌نحوی‌که ابتدا مطالعات خارجی و سپس مطالعات داخلی، ارائه گردد. همچنین ضروری است، از اصطلاحاتی مانند: این تحقیق، این مطالعه، این پژوهش، تحقیق اخیر، مطالعه اخیر، پژوهش اخیر، برای توضیح مطالعات دیگران، پرهیز شود و واژه‌های مذکور فقط برای اشاره به تحقیق صورت گرفته، توسط محقق به کار برده شود.
 • عنوان جدول با قلم B ZAR و فونت 12 در بالا و سمت راست جدول، تنظیم شود. ضروری است جداول تحقیق شماره گذاری گردد.متن داخل جدول نیز قلم BZAR و فونت 10باشد.
 • عنوان نمودار نیز با قلم B ZAR و فونت 12 در پائین و سمت راست نمودار، تنظیم شود. ضروری است، نمودارهای تحقیق شماره گذاری گردد. ماخذ نمودار نیز با  قلم  BZAR شماره‌گذاری گردد. مأخذ نمودار نیز با قلم  و فونت 10 در پائین و سمت راست، نوشته شود.
 • زیرنویس­های فارسی مورد استفاده در تحقیق با قلم BZAR و فونت 10 تنظیم شود.
 • زیرنویس­های انگیسی مورد استفاده در تحقیق با قلم Times New Roman و فونت 10، تنظیم گردد.
 • منابع مورد استفاده، شامل جدیدترین اطلاعات در زمینه مورد نظر باشد.
 • نوع ارجاع دهی باید حتمابه صورت APA باشد.فهرست منابع به ترتیب الفبای نام خانوادگی نویسندگان، ‌ مرتب و شماره‌گذاری گردد (شماره‌ها داخل کروشه [ ] قرار داده شود). وقتی از چند اثر مختلف یک نویسنده استفاده می شود،ترتیب شماره گذاری این مقاله­ها برحسب سال انتشارآنها، ازقدیم به جدید انجام گیرد.برای مثال:
 •  [1] Banker, R. D., Charnes, A., Cooper, W.W. (1984). Some Models for Estimation Technical and Scale in Data Envelopment Analysis. Management Science, 30.

 • [2] Charnes, A., Cooper, W.W., Rohdes, E. (1978). Measuring the Efficiency of Decision Making Units. European Journal of Operational Research, 2.

 

 • از نویسندگان محترم خواهشمند است، آدرس پستی و الکترونیکی خود را، به صورت دقیق، در صفحه‌ای جداگانه، همراه مقاله، به دفتر مجله ارسال نمایند.

 د: سایر موارد

 • مسئولیت هر مقاله از نظر محتوای علمی و نظرات مطرح شده در متن آن، به عهده نویسنده و یا نویسندگان مسئول مقاله خواهد بود.
 • تا قبل از پایان مراحل نهایی و چاپ، درصورتی‌که مشخص گردد، مقاله منتخب، به هر شکلی در جای دیگری به چاپ رسیده است، از انتشار آن جلوگیری خواهد شد.
 • درصورتی‌که مقاله برای چاپ پذیرفته نشود، در بخش بایگانی مجله خواهد ماند و به نویسنده برگردانده نخواهد شد.
 • مقاله‌ها توسط اعضای محترم هیئت تحریریه و با همکاری متخصصان، داوری شده و در صورت تصویب، بر طبق ضوابط خاص مجله، به نوبت، چاپ خواهند شد.
 • مجله در رد یا قبول و حک‌واصلاح مقاله‌ها، اختیار تام دارد.

چکیده مبسوط انگلیسی (Extended Abstract)

چکیده انگلیسی مقاله باید به‌صورت مبسوط (حداقل 600 کلمه) و دارای تمام بخش‌های زیر به شکل تفکیک شده باشد.

 1. Title
 2. Abstract
 3. Keywords
 4. Introduction
 5. Purpose
 6. Methodology
 7. Findings
 8. Conclusion
 9. Reference